ZABIEGY PODOLOGYCZNE

Podstawowy zabieg podologiczny
Podstawowy zabieg podologiczny rozpoczynamy od dokładnego obejrzenia podeszwowej części stóp i przestrzeni międzypalcowych. Następnie wykonujemy poniższe czynności:
dezynfekcja skóry stóp;
prawidłowe skrócenie i oszlifowanie paznokci;
oczyszczenie wałów paznokciowych;
usuniecie modzeli, odcisków;
usuniecie zrogowaciałego naskórka;
zastosowanie odpowiednich preparatów;
inne zalecenia.
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany przy wykorzystaniu jednorazowych i sterylnych narzędzi.

Pedicure kosmetyczny
Pedicure kosmetyczny polega na prawidłowym obcięciu i oszlifowaniu zdrowych paznokci oraz usunięciu zrogowaceń. W skład zabiegu może wchodzić również malowanie paznokci. Następnie wykonujemy poniższe czynności:
dezynfekcja skóry stóp;
prawidłowe skrócenie i oszlifowanie paznokci;
oczyszczenie wałów paznokciowych;
usuniecie zrogowaciałego naskórka za pomocą frezów;
zastosowanie odpowiednich preparatów;
Zabieg jest przeprowadzany przy wykorzystaniu jednorazowych i sterylnych narzędzi.

Pedicure specjalistyczny dla diabetyka
Pedicure specjalistyczny dla diabetyka poprzedzony jest bardzo dokładnym obejrzeniem stóp wraz ze szczegółowym wywiadem. Przed zabiegiem nie moczymy stóp, co jest często popełnianym błędem. Sam zabieg przeprowadzany jest za pomocą odpowiednio dobranych, sterylnych frezów i narzędzi. Zauważone alarmujące zmiany konsultujemy z lekarzami.

Modzele
Modzel usuwamy za pomocą odpowiednich narzędzi i frezów. Bardzo istotna jest technika ich usuwania, nie wolno zrobić tego na raz. Modzel należy usuwać warstwa po warstwie tak aby nie spowodować nadmiernego rogowacenia. Aby zapobiec ich ponownemu tworzeniu ważne jest rozpoznanie przyczyny ich powstawania.


Nagniotki (Odciski)
Usuwanie odcisku jest często zadaniem wieloetapowym. Rozróżnić trzeba rodzaj odcisku i przyczynę jego powstania. Umiejscowiony głęboko rdzeń usuwamy za pomocą odpowiednich frezów i narzędzi.

Oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo
W leczeniu grzybicy stosujemy odpowiednie preparaty, antyseptyki przeciwgrzybicze, jak i mechaniczne oczyszczanie płytki paznokci, co przyspiesza regenerację i poprawia wchłanianie się preparatów. Dzięki współpracy z dermatologami jesteśmy w stanie zapewnić Państwu najwłaściwszą metodę leczenia.
Pękające piety, rozpadliny
Zabieg polega na wypłyceniu i opracowaniu pęknięć jak również na usunięciu zrogowaceń naskórka za pomocą odpowiednich narzędzi. W razie potrzeby zostanie zaaplikowany odpowiedni preparat i odciążenie. W zależności od głębokości i rodzaju pęknięć, powyższy zabieg często wymaga ponownego powtórzenia, aż do całkowitego wypłycenia.

Wrastające i wkręcające paznokcie
W naszym gabinecie problemy wrastających paznokci leczymy kilkoma metodami stosując odpowiednie narzędzia i metody korekcji. Często wystarczy właściwe przycięcie, opracowanie płytki lub założenie tamponady. W niektórych przypadkach uzasadnione jest użycie specjalnych klamer, które mają na celu zmianę toru wzrostu płytki paznokciowej. Każda z metod dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.


Brodawki wirusowe (kurzajki)
Usuwanie kurzajek jest procesem długotrwałym. Istnieje wiele metod, które pomagają w pozbyciu się problemu. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie i dobranie odpowiedniej metody leczenia. W naszym gabinecie z kurzajkami walczymy odpowiednimi preparatami jak również poprzez opracowanie zmienionego chorobowo miejsca. Bardzo istotne jest dbanie o swój układ odpornościowy, jest on głównym sprzymierzeńcem w walce z wirusem.


Rekonstrukcja płytki paznokciowej
W celu odbudowy płytki paznokcia zmienionej chorobowo lub na skutek urazów

Pielęgnacja skóry z rogowcem
Rogowiec należy do genodermatoz czyli jest chorobą dziedziczoną. Występuje na dłoniach i stopach i znane jest kilka jego odmian różniących się obrazem klinicznym oraz rodzajem dziedziczenia.
Rogowiec ma dość charakterystyczny wygląd i jest już diagnozowany u niemowląt i małych dzieci, ale również występuje u osób dorosłych.
Nadmierne rogowacenie powoduje żółtawo-woskowe zgrubienia na skórze dobrze odgraniczone od otoczenia. Często objawem towarzyszącym rogowcowi jest nadmierna potliwość. Zmiany bardzo szybko odrastają i są uciążliwe dla chorego.
Podolog opracowuje zmiany, pomoże dobrać odpowiednie do pielęgnacji domowej. Niestety rogowiec jest chorobą, którą trzeba mieć pod kontrolą całe życie, a częste wizyty w gabinecie podologicznym i pełna współpraca z podologiem skutkuje znacznym zmniejszeniem zmian i poprawą wyglądu dłoni i stóp.


Paznokcie zrogowaciałe
Zrogowacenie płytki paznokciowej charakteryzuje się jej pogrubieniem, twardością oraz przerostem. Tego typu paznokcie stają się problematyczne w domowej pielęgnacji. Często towarzyszy im zmiana kształtu na paznokcie rurkowate, onycholiza czyli odklejanie się płytki od łożyska oraz szponowatość płytki.  Podolog za pomocą odpowiednich cęgów i narzędzi rotacyjnych opracuje, oczyści płytkę. Rogowacenie paznokci nie dzieje się bez przyczyny. Często towarzyszy różnym chorobom jak np. cukrzyca, problemy z krążeniem, łuszczyca, niedoczynność tarczycy i inne. Niestety dłuższe noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia również przyczynia się do tego typu zmian. Podolog w gabinecie zbada stopy pod kątem deformacji za pomocą podoskopu oraz manualnego badania, następnie opracuje płytkę i zaleci odpowiednie preparaty wspomagające regenerację płytki.  


Ortezy indywidualne, odciążenia
Ortezy indywidualne charakteryzują się lepszym dopasowaniem do miejsca odciążanego. Stosuje się je z masy plastycznej, nadając odpowiedni kształt odciążamy przeciążone miejsca na stopie, by zniwelować ból, zmniejszyć ucisk i tarcie.
Zastosowanie ortez pozwala na:
– zmniejszenie dolegliwości bólowych
– zwiększenie stabilizacji stawów
– zmniejszenie uczucia bólu nóg
– usprawnienie funkcji stopy
– ochronę stawów zajętych przez zwyrodnienia
– korekcję deformacji stóp
– zapobieganie powstaniu odcisków
– podpieranie łuków stopy
W gabinecie stosuję także specjalistyczne odciążenia wykonane z filcu, pianki, gąbki, żelu. Idealnie dopasowane odciążenie bardzo skutecznie chroni przed nadmiernym uciskiem, poprawiając komfort chodu.


Taping podologiczny (kinezjotaping)
Nazwa  pochodzi od kinezjo-ruch oraz taping- plastrowanie. Taping wykonuje się za pomocą specjalnych elastycznych taśm, które wywołują pod skórą zjawisko fali. Siła jej działania zależy od naciągu i miejsca przyklejenia taśmy. Pod wpływem fali w skórze poprawia się przepływ limfy, poprawia się ukrwienie, a podwyższone pH skóry sprawia, że wzrasta napięcie komórkowe i następuje przyspieszenie przemiany materii.Struktura tkanek ulega poprawie, wyrównane zostaje napięcie mięśniowe i przywrócona funkcjonalność mięśni.
Taping podologiczny bardzo często przynosi natychmiastową ulgę, redukuje ból.
Wskazania:
– Hallux Valgus
– Hallux Rigidus
– bóle w śródstopiu
– palce młotkowate i młoteczkowate
– ostroga piętowa
– palec jeździecki
– bóle kolan
– koślawość
– niestabilność stawów

Badanie mykologiczne
Dla Państwa wygody (brak konieczności dodatkowych wizyt w laboratorium),  Gabinet Podologiczny i  nawiązał współpracę z  laboratorium, w ramach, którego działa nowoczesna i świetnie wyposażona pracownia mikologii.  Materiał zostanie pobrany podczas pierwszej wizyty, odpowiednio zabezpieczony i opisany, wysłany do pracowni a o wynikach zostaną Państwo poinformowani telefonicznie lub mailowo. Wynik będzie też przechowywany w formie tradycyjnej, w Państwa kartotece, z możliwością odbioru w dogodnym czasie.
Kolejnym plusem pobrania materiału w Gabinecie Podologicznym, jest możliwość opracowania, zmienionej chorobowo płytki, na tej samej wizycie.
Materiał do badania musi być pobrany przed rozpoczęciem terapii antygrzybiczej.  Płytka paznokciowa nie może być pokryta lakierem ani obcięta.
Pobranie materiału jest bezbolesne.
Czas oczekiwania na wyniki 3-4 tygodni.